Z WIZYTĄ W BRZEŚCIU KUJAWSKIM

Wrzesień był także miesiącem, w którym nasi uczniowie wybrali się do powiatu włocławskiego. Celem ich podróży był Brześć Kujawski, rodzinna miejscowość wieloletniego nauczyciela i dyrektora naszej szkoły – Jacka Królaka. Do tego królewskiego miasta nasi podopieczni wybrali się na zaproszenie burmistrza tej miejscowości- pana Tomasza Chymkowskiego. Po przyjeździe okazało się, że na naszych uczniów czekało mnóstwo atrakcji, które zostały zorganizowane specjalnie na nasze odwiedziny. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach, podczas których przy pomocy metody sitodruku tworzyli nadruki na bawełnianych torbach oraz samodzielne wyplatali sznureczkowe breloczki. Kolejnym punktem było zwiedzanie wystawy multimedialnej „Wahadło czasu” zorganizowanej w Centrum Kultury i Historii. W ten sposób nasi podopieczni mogli poznać historię i tradycje Brześcia Kujawskiego od czasów neolitu do współczesności. Multimedialna wystawa pozwoliła dzieciom przenosić się w czasie, samodzielnie odkopywać zabytki chronologiczne, podglądać dawne światy i wsłuchiwać się w ich odgłosy. Dzięki różnorodnym aplikacjom multimedialnym spotkania z historią były bardzo atrakcyjnie i ułatwiały odbiór i przyswajanie wiedzy. Jedną z największych atrakcji była komnata księżnej Eufrozyny – matki Władysława Łokietka, po wejściu do której mogli usłyszeć jak owa piękna dama opowiada o życiu na dworze królewskim. Kolejnym punktem pobytu w Brześciu Kujawskim były ścieżki labiryntu w polu kukurydzy. Ich kształt przypominał neolityczną amforę i nawiązywał do pierwszych badań archeologicznych rozpoczętych w okolicach Brześcia Kujawskiego 90 lat temu. Uczniowie mieli za zadanie dotarcie do 12 punktów rozmieszczonych w labiryncie. W każdym z nich znajdowały się tabliczki z kodami QR, które należało odczytać i umieścić prawidłową odpowiedź w specjalnej krzyżówce. Jak się okazało przejście przez ów labirynt było nie lada wyzwaniem i przy okazji stało się doskonałym sposobem na przećwiczenie umiejętności orientacji w terenie. Uczniowie byli zachwyceni tym geograficznym wyzwaniem.   

Ostatnim etapem wycieczki do Brześcia Kujawskiego był spacer z przewodnikiem Centrum Kultury i Historii po ryneczku tej pięknej miejscowości. Tutaj oprócz zabytków czekała na wszystkich jeszcze jedna niespodzianka- spotkanie z siostrą pana Jacka Królaka, panią Maria Chymkowską, która również chętnie podzieliła się wspomnieniami o naszym drogim, wieloletnim pracowniku. Po tym wzruszającym spotkaniu pełni wrażeń wszyscy wyruszyli w drogę powrotną do Osin.  

Dodaj do zakładek Link.