„ZAŚPIEWAJMY KOLĘDĘ JEZUSOWI DZIŚ”

„Zaśpiewajmy Jezusowi kolędę dziś”- słowa tej pięknej pastorałki towarzyszyły spotkaniu wigilijnemu , które w naszej szkole odbyło się w ostatnią przedświąteczną środę. Zanim wszyscy razem spotkaliśmy się na odświętnie przygotowanym holu szkolnym najpierw wszystkie klasy razem z wychowawcami mieli chwilę na wspólne połamanie się opłatkiem i życzenie sobie wspaniałych świąt. 

Następnym punktem było już wspólne kolędowanie, gdzie jako pierwsza zabrała głos pani dyrektor Zofia Siwiec, która przywitała przybyłych gości, wśród których znaleźli się emerytowani pracownicy naszej szkoły: pani Barbara Kawalec – nauczycielka języka polskiego i bibliotekarz oraz panie, które jeszcze niedawno dbały o porządek w naszej szkole-Helena Madej i Jadwiga Lipiec. Wśród zaproszonych osób pojawiła się również nauczycielka historii , która pracowała u nas w ubiegłym roku szkolnym- pani Wiesława Ziewiecka. 

W uroczysty nastrój wprowadziły nas słowa ewangelii według świętego Łukasza o narodzeniu Pana Jezusa odczytane prze uczennicę klasy VI Julię Jabłońską, natomiast Hanna Gibała ( klasa VI) przypomniała wszystkim zgromadzonym jak pięknym świątecznym zwyczajem jest śpiewanie kolęd i pastorałek.  

Nadszedł czas na wspólne śpiewanie, rozpoczęli je najmłodsi uczniowie, którzy wykonali utwór Haliny Cenarskiej pt. „Grająca choinka”. Następnie mogliśmy usłyszeć pierwszą z pastorałek pt. „Dziś w stajence mały Jezus się narodził”. Ta świąteczna piosenka została wykonana przez uczniów klas I-II. 

Kolejnym utworem była kolęda „Pójdźmy wszyscy do stajenki” wykonana przez uczniów klasy III , powstanie jej datuje się na XVII wiek .  

Starsi uczniowie rozpoczęli swoje występy od najstarszej zachowanej kolędy polskiej  – czyli  „Lulajże Jezuniu”. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż uczniowie klasy IV zaprezentowali tę świąteczną pieśń grając ją na fletach.  

Kolejna grupa czyli wykonawcy klasy V w piękny sposób przypomnieli nam słowa kolejnej kolędy pochodzącej z XVII wieku- „ Przybieżeli do Betlejem pasterze”. 

Przeszedł czas na dwie najstarsze grupy naszych uczniów . Najpierw przy akompaniamencie gitar, marakasów i bongosów czyli specjalnych instrumentów kubańskich wystąpili uczniowie klasy VI. W ich wykonaniu usłyszeliśmy kolejną pastorałkę pt. „Od serca do ucha” opartą na melodii ludowej i w pierwotnej wersji wykonywaną przez zespół ludowy „Rokiczanka”. Koncert kolęd zakończyło wystąpienie najstarszych uczniów w naszej szkole, którzy z niewielką pomocą swoich młodszych kolegów wykonali kolędę „Gore gwiazda”. Występ ten również został wzbogacony o brzmienie wyżej wymienionych instrumentów.  

Po wysłuchaniu wszystkich pięknych pieśni świątecznych i wprowadzeniu zebranych w wigilijny nastrój po raz kolejny zabrała głos pani dyrektor Zofia Siwiec. Usłyszeliśmy piękne życzenia zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz optymizmu w nadchodzącym nowym 2023 roku.  

Dodaj do zakładek Link.