NASZA SZKOLNA TRADYCJA – „PATRIOTYCZNE ZADUSZKI”

Tradycja to świętość. Dla naszej społeczności szkolnej to bardzo ważna idea. 26 października kolejny raz obchodziliśmy „Patriotyczne zaduszki” połączone ze wspomnieniami o osobach bliskich naszej szkole, którzy opuścili ten świat.  

Uczniowie klas IV-VII razem z opiekunami wybrali się do pobliskiego lasu na symboliczną „Mogiłę”, usypaną na polu bitewnym, na którym w maju 1915 roku polscy żołnierze Legionu Puławskiego stoczyli zacięty bój z Niemcami. Uczestnicy tej wyprawy po dotarciu do celu uporządkowali miejsce pamięci oraz zapalili znicze. Następnie wysłuchali krótkiej prelekcji w wykonaniu pani Iwony Cholewińskiej na temat okoliczności owej bitwy stoczonej w tym miejscu z 19 na 20 maja 1915 roku. Na koniec wszyscy chwilą ciszy i minutą zadumy uczcili pamięć o poległych legionistach a także o naszym patronie Gustawie Kwiecińskim i pomysłodawcy corocznych wyjść na „Mogiłę” – Panu Jacku Królaku.  

Młodsi uczniowie w tym samych czasie powędrowali w kierunku drugiej części Osin, pod pomnik rodziny Ankurowskich rozstrzelanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Tutaj również rozbłysłych płomienie świec.  

Po trudach wędrówki na naszych młodszych i starszych uczniów po powrocie do szkoły czekała nagroda: pyszne kiełbaski z ogniska, pieczone ziemniaczki oraz gorąca herbata. We współpracy z Radą Rodziców naszej szkoły, na czele z jej przewodniczącą, panią Moniką Przygodą, o smakowitą kiełbaskę zadbał właściciel miejscowego sklepu: „U Dominika”. Uczniowie najedzeni i zadowoleni mogli wrócić do domów, by zregenerować siły przed ostatnim w tym tygodniu dniem nauki.  

TEKST I FOTO: IWONA CHOLEWIŃSKA 

Dodaj do zakładek Link.