OBCHODY ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

W ostatni kwietniowy piątek w naszej szkole odbył się apel, który uświetnił obchody 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 roku. Hasłami przewodnimi tegorocznych uroczystości były: „Wolność, Naród, Ojczyzna”. Uczniowie klas starszych zapoznali wszystkich zgromadzonych z najważniejszymi zagadnieniami związanymi z tym ważnym dniem. Przede wszystkim dowiedzieliśmy się czym była konstytucja i jak bardzo w XVIII wieku była ona potrzebna Rzeczypospolitej. Zgromadzonym przypomniano także postacie związane z powstaniem tego najważniejszego dokumentu w państwie. Wśród wymienionych byli Hugo Kołłątaj, Stanisław Ignacy Potocki.  

W montażu słowno – muzycznym usłyszeliśmy między innymi: „Witaj majowa jutrzenko” oraz inne piosenki patriotyczne związane z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 

Apel zakończyły zawsze aktualne słowa Józefa Piłsudskiego, który powiedział, że: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.” 

Nasza szkoła uświetniła także swoją obecnością uroczystości związane z obchodami uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Gminie Mirzec, które odbyły się we wtorek 3 maja. 

Tekst i foto: Iwona Cholewińska 

Dodaj do zakładek Link.