TEATRZYK PROFILIAKTYCZNY

Ostatniego dnia przed weekendem majowym uczniowie naszej szkoły uczestniczyli  
w spektaklach profilaktycznych, które zostały zaprezentowane przez Teatr „Kurtyna”  
z Krakowa.  

Najmłodsi uczniowie (kl. 0-III) obejrzeli spektakl pt. „Mapa skarbów”. Ta profilaktyczna bajka przedstawia historię małego i niesfornego chłopca Oskara, który chciałby spędzać całe popołudnia i wieczory na robieniu psikusów rodzicom oraz na graniu w gry komputerowe. Rodzice nie pozwalali mu na nie z uwagi na jego zdrowie, a także z powodu złego zachowania. Aby odciągnąć go od komputera, mama, poza aktywnością fizyczną próbuje namówić go do czytania książek. Chłopiec na początku opiera się, ale jedna z nich uruchamia jego wyobraźnię. Oskar przenosi się oczami fantazji do bajkowego świata piratów. Podróż jest pełna przygód, muzyki i tańca. Spotyka różne postaci. Jedną z nich jest Gucio, który próbuje wykraść skarb dla siebie. To właśnie Oskar przekonuje go, że dobro i chęć dzielenia się z innymi są lepsze od zła i chciwości. Pod wpływem przeżytych przygód chłopiec zmienia swoje zachowanie na lepsze. Oprócz tego przekonuje się do czytania książek  
i zapewnia o tym swoją mamę. 

Nasi starsi podopieczni z uwagą obejrzeli spektakl pt. „Nowy trend”. Była to historia przebojowej uczennicy Weroniki i chłopaka o imieniu Kamil. Pewnego dnia dziewczyna zostaje wezwana przez swojego wychowawcę, który informuje ją, że ma dla niej specjalne zadanie. Za kilka dni w klasie pojawi się nowy uczeń – Kamil i zadaniem Weroniki będzie pomoc chłopcu w aklimatyzacji w szkole. Dziewczyna planuje więc integracyjną imprezę, której następstwem są nagrane filmiki zamieszczone w sieci, kompromitujące Kamila.  

Przedstawienie w doskonały sposób poruszało ważne kwestie związane z wpływami grup rówieśniczych na zachowanie innych osób. W przystępny sposób zobrazowano także zagrożenia związane z uzależnieniem od telefonów, Internetu oraz pouczono  o konsekwencjach braku umiejętności przewidywania skutków umieszczania filmików bez zgody osób nagranych, w Sieci.  

Tekst: Ewa Nowak i Iwona Cholewińska 

Dodaj do zakładek Link.