„PAMIĘTAĆ TO NASZ OBOWIĄZEK”

„Żołnierze niezłomni – żołnierze wyklęci , najwierniejsi obrońcy Rzeczypospolitej, skazani na hańbę a później na zapomnienie. Mordowani zdradziecko, zakopywani w bezimiennych mogiłach…tak wielu spośród nas nic nie wie o ich historii…” – takimi słowami narratorów  
( Weronika Cholewińska, Julia Jabłońska) w naszej szkole rozpoczął się apel przygotowany  
z okazji  Narodowego Dnia Pamięci o  Żołnierzach Wyklętych.  

Pierwszego marca o najwybitniejszych postaciach – polskich patriotach w montażu słowno- muzycznym przypomniały uczennice klas V i VI. Usłyszeliśmy piękne utwory, które, jak recytowała Hanna Gibała, uczennica klasy VI same układały się w: 

„strofy pieśni o wielkich bohaterach 

o Roju, Pileckim, Ince, Fieldorfie, Łupaszce, że zachowali się jak trzeba – w naszych sercach – na zawsze”. 

Na emocjonalny przekaz przygotowanego apelu historycznego wielki wpływ miały także pozostałe recytacje wierszy, zarówno te podkreślone nastrojowymi podkładami muzycznymi (Amelia Bilska, Amelia Ślawska, Wanessa Wiśnios), jak również pozostałe zmuszające do refleksji (Hanna Seweryn, Martyna Pawelec, Natalia Janikowska).  

Na zakończenie usłyszeliśmy piękne wykonanie utworu „Biały krzyż”, który pozostawił w sercach wszystkich zebranych zadumę nad wszystkimi, którzy „mimo bólu i ran milczeli jak groby zaklęte (…) a potem szli do nieba tysiącami – żołnierze, których zdradzono- żołnierze wyklęci”. 

Po wybrzmieniu ostatnich słów piosenki głos zabrała pani dyrektor Zofia Siwiec, która podziękowała wszystkim za te chwile pełne skupienia oraz przypomniała, że pamięć o Żołnierzach Wyklętych to nasz narodowy obowiązek.  

Dodaj do zakładek Link.