WYCIECZKA DO IŁŻY

W myśl powiedzenia „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, dzieci z klas 0 – III w dniu 27.04.2022r. zwiedzały najbliższą okolicę – Iłżę. Najpierw obejrzały spektakl teatralny „Alladyn…” w Domu Kultury. Tam też uczestniczyły w warsztatach garncarskich, gdzie pod okiem p. Agnieszki Sykut wyrabiały z gliny ozdobne serca, które po wyschnięciu powieszą sobie na ścianie.  

Pod okiem przewodników dzieci obejrzały eksponaty w Muzeum Regionalnym – piękne, gliniane wyroby – m.in. figurki, naczynia, a także dokumenty, obrazy, zabawki i inne zbiory związane z życiem i pracą ludzi tej okolicy. Zwiedziły też Izbę Bolesława Leśmiana, autora oglądanej baśni „Alladyn…” , gdzie zaopatrzyły się w pamiątki. 

Z dolnego poziomu Zamku (górny poziom jeszcze w remoncie) obejrzały piękną panoramę miasta i wysłuchały legendy o powstaniu Iłży. Z bliska zobaczyły duży piec garncarski.  To w nim były wypalane figurki i naczynia gliniane znajdujące się w Muzeum. Uczestnicy wycieczki mieli okazję odwiedzić rodzinny grób patrona szkoły – Gustawa Kwiecińskiego oraz groby żołnierskie, jako jedno z najbliższych Miejsc Pamięci Narodowej. Będąc w Iłży nie można było ominąć pysznych lodów u Kępińskich, tym bardziej, że sprzyjała ładna pogoda, jak na zamówienie.  

Wycieczka – choć niedaleka – była doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy, kształtowania postaw kulturalnych, patriotycznych oraz do rekreacji. 

Nad bezpieczeństwem uczniów czuwały : Ewa Nowak wychowawca kl. II i III, Alina Dudek – wychowawca oddziału “0” oraz Halina Celuch. 

Tekst i foto: Ewa Nowak

Dodaj do zakładek Link.